Dar mai ştiu că „fiindcă”-i peşte

Nu, nu s-a descoperit niciun peşte cu numele fiindcă. Ştiuca-i peşte. 🙂 Ceva s-a descoperit. O acopăr imediat. Şi încă ceva s-a descoperit, de data asta de către mine: cuvântul fiindcă nu mai este în trend. Nu l-am folosit niciodată până acum în vreun articol de pe blog. De ce? Fiindcă prioritare sunt „deoarece”, „pentru … Citește mai mult

Un altfel de articol

Acesta este un altfel de articol. Dacă nu înţelegeţi ce am vrut să scriu în rândurile de mai jos, nu vă obosiţi să citiţi până la final. Poate nu gândim la fel. Ne plac lucrurile simple, dar oare oamenii simpli ne plac la fel de mult? Trăim într-o lume în care lucrurile complicate sunt, de … Citește mai mult

Ba cu noi începe vara!

Salut! Cu cine începe vara? În primul rând… să trăiască tot românu’ (cei ce nu-s români pot să moară?). Nu mai bine era „să trăiască tot omu’? Anyway, nu despre asta mi-am propus să scriu, ci despre cel/cea/cele/cei cu care începe vara. Am văzut pe diverse site-uri următorul motto: Vara începe cu noi. Problema se … Citește mai mult