Servicii la care am renunțat: Curve

Chiar dacă în limba română sună ca naiba, am folosit o perioadă bună de timp Curve. Curve este un portofel virtual în care adaugi mai multe carduri. La rândul lui, acest portofel are și el atașat un card (cardul Curve) care, atunci când plătești, își ia bani de pe unul dintre cardurile tale pe care le-ai adăugat în aplicație. Poți adăuga două carduri în aplicația Curve și seta unul ca “principal”. Dacă plătești cu cardul Curve și nu ai bani suficienți pe cardul principal, ai posibilitatea să lași să-ți ia bani de pe celălalt card, fără ca tranzacția să eșueze din cauza fondurilor insuficiente.

Pe telefoanele Huawei, ai și Curve Pay, o alternativă la Google Pay. Plătești cu telefonul Huawei, chiar dacă nu are serviciile Google.

Toate bune, însă eu nu prea mai foloseam cardul Curve. De cel virtual vorbesc, că pe cel clasic nici nu mai știu pe unde l-am pus. Îl aveam pus ca metodă de plată în vreo două locuri și atât, căci l-am folosit din ce în ce mai puțin. Mi-e mai ușor cu Revolut, a mai apărut și Salt Bank în peisaj și îi dau o șansă…

La plăți cu telefonul, folosesc mult Apple Pay. Îmi place cum e integrat și cât de rapid e tot procesul. Dublu clic pe butonul de start, recunoașterea facială îmi vede moaca că-s eu și am plătit. Fără amprente, parole și alte prostii.

Acestea fiind spuse, Curve devine al treilea serviciu bancar la care am renunțat, după Monese și bunq.

10 comentarii la „Servicii la care am renunțat: Curve”

Lasă un comentariu