Ce să faci dacă merge greu tableta sau telefonul cu Android

image

Săptămâna trecută am scris despre acestă tabletă. Ieri a fost vorba despre traficul organic. Tot ieri, cineva a tastat pe Google că tableta respectivă nu merge bine şi a ajuns şi pe la mine pe blog. Nu a găsit nimic util, iar prin acest articol tocmai asta îmi propun: să dau sfaturi utile.

Problema unui smartphone care „nu merge bine” este, de cele mai multe ori, lipsa memoriei RAM. Ea există, dar este ocupată de procesele sistemului de operare, respectiv aplicaţii, antivirus şi alte aplicaţii preinstalate ce rulează pentru „îmbunătăţirea experienţei oferite”. Cei mai mulţi recomandă acele task killers. O mare prostie. Mai multe „mari prostii”. 🙂
Eliberează memorie RAM, dar cele mai multe aplicaţii vor reporni automat, epuizând mai rapid energia din acumulator şi ocupând memoria eliberată.

Ce faci când Android-ul tău merge greu
Prima dată instalează un alt lansator (launcher). Nu ai nevoie de widgeturi, căci şi acestea au „în spate” aplicaţii ce consumă memorie RAM şi baterie. Smart Launcher 2 este perfect pentru dispozitive cu RAM puţin.

Mai apoi scapă de aplicaţiile ce rulează tot timpul. Nu instala aplicaţii ce îţi schimbă aspectul barei de stare (cea de sus) sau a ecranului de blocare. Consumă mult pentru puţin, dacă înţelegeţi ce vreau să zic.

Caută aplicaţii cât mai mici ca dimensiune ce să facă „acel ceva de care ai nevoie”. De regulă, cu cât mai mare e aplicaţia, cu atât mai multe procese vor rula în fundal. De exemplu, aplicaţia Servicii Google Play, pe care eu am dezinstalat-o, sau chiar… antivirusul. Nu recomand soluţiile complexe de securitate pentru Androizii cu RAM puţin. N-ai nevoie de localizare prin SMS pentru un smartphone ce nu merge bine din cauza memoriei puţine. Până va reuşi să-ţi găsească locaţia, vei consuma câteva procente din baterie + nervi.

Cam atât deocamdată.

32 de comentarii la „Ce să faci dacă merge greu tableta sau telefonul cu Android”

  1. Buna,am si eu o tableta utok hello 7D cu dual sim si imi merge foarte greu mi se blokiaza si imi iasa foarte greu din fb de exemplu si intra foarte greu stau mult pana incark si dupa ce incarca imi spune k aplicatia fb sa oprit si problema este k am wfii aproape semnal ful si degeaba nu stiu ce tre sai fac,va rog niste sfaturi utile. Multumesc

    Răspunde
    • Reseteazăți tableta de tot si instalez din nou apicațile precum Facebook, Youtube, Google,Instagram,Mesagerie, jocuri, etc. Foarte multe numai asa rezovi problema pe care o ai tu acuma altă soluție nu am eșți de acord cu mine da sau nu?

  2. Din ce am observat serviciile Google Play ocupa de cele mai multe ori peste 50 MB din RAM. Eu mi-am rootat telefonul si din consola pot sa dezactivez toate serviciile ce tin de Google Play. Acum folosesc kk launcher ca mi-a placut grafica, ocupa cam 30 MB o sa incer cu smart launcher 2, cred ca este singurul ce nu l-am incercat. Ce am observat la smartphone-uri ca un restart o data la cateva zile ajuta mult pentru ca la un moment dat memoria este aproape full si la aplicatii ce ruleaza apar doar cateva ceea ce inseamna ca sunt multe fisiere de sistem care raman agatate in memorie.

    Răspunde
  3. Buna eu am un telefon pe android telefonul se numeste huawei se misca foarte greu am si fb normal si fb lite dar nush ce sa fac ca sa mearga mai bine am incercat tone de aplicatii ca sa mearga mai bine dar fara rezultate cred ca ar trb sa pastrez doar fb lite ca sa am mai multa memorie ram va roog ajutatima

    Răspunde
  4. Salut.am si eu o tableta surya si nu stiu ce sa fac.aproape toate jocurile pe care le instalez se misca an reluare.ce as putea face.multumesc anticipat

    Răspunde
  5. Bună,Vasile!!!Te-am contactat cu scopul de a îți spune ceva…
    Am o tableta ,,Prestigio multipad 2 prime duo,,tableta mea se mișca foarte bine dar din păcate nu mai încarcă asa de bine.Am o problmă cu acumulatorul…Si o altă problemă este că am i-am pus un model de cod care nu poate fii șters…Ai vreun sfat??

    Răspunde
    • La mulți ani de Valentine’s Day! Problemele de încărcare apar, de regulă, din cauza mufei în care introduci cablul de date. Dacă problema e acumulatorul, nu prea ai ce să-i faci. Cât despre model… îl mai știi, nu? Îi poți face tabletei o revenire la setările din fabrică, dar asta înseamnă că [b]se pierde tot ce era stocat pe ea, aplicații, jocuri[/b] (dacă ai card, scoate-l din tabletă înainte). Găsești aici cum se face. Dacă știi ce model ai ales, nu prea mai are sens o resetare.

  6. Bună,Vasile!!!Mi-am cumpărat,de curând,o tableta care se numește E.Star Gemini Ips quad core[Mid 8128] nu se mișca deloc bine am instalat aplicația,,Clear Master,,dar degeaba…Nu stiu ce să mai fac,toate sfaturile îmi sunt inutile…Ai vreun sfat,neinutil?❤️??

    Răspunde
  7. daca nu aveti memorie ram si aveti un telefon root-at + un card de memorie instalati aplicatia ramexpander , va puteti adauga pana la 4gb rami

    Răspunde
  8. Bună!Am o problemă și sper că mă poți ajuta.Am o tabletă Allview viva C701.Până de curând mergea normal,dar acum nu mai pot intra pe Magazin Play,Youtube,Gmail și încă câteva aplicații, pe lângă care se află și camera foto.Când intru în ia la foarte puțin timp iese singură.Îmi apare o notificare care spune că trebuie să instalez serviciile Google Play,dar n-am cum fără Magazin Play(am încercat să găsesc pe net,dar n-am reușit).Ce să mă fac?:(

    Răspunde
  9. Nu reusesc sa deschid facebookul. Nu se pune problema de memorie. Am dezinstalat.o si instalat.o dar tot nu merge. Imi ramane ecranul albastru cand vreau sa o deschid si din cand in cand se face alb. 🙁

    Răspunde
  10. Salut.Am o tableta sony xperia z2 si functioneaza intrerupt.Problema a aparut odata cu actualizarea softului de la Lolipop la Marshmallow.Am destul spatiu pe memorie.
    ce ma sfatuiesti sa fac?

    Răspunde
  11. Salut vasile am o tableta wink one se 7 inch procesor 1.3 ghz quad core si 1gb ram îl am de o luna merge foarte bine în jocuri si net si si nu se blocheaza dar cand vreau sa încerc ppsspp si sa extrag fisierul (jocul) pentru ca sa mearga mi se blocheaza am de noua face asa am facut hard reset dar tot mi se blocheaza am si rootata tableta te rog Spunemi ce sai fac

    Răspunde
  12. Salut. Am si eu un Vonino Zun XS recent scos pe piata. Dupa ce l-am achizitionat a inceput sa se miste ca ochii unui mort. Cum as putea sa ii maresc vitrza de functionare ? Totusi ruleaza pe tipul de Android 6.0.1, daca ma intelegi. Multumesc de timpul acordat.

    Răspunde
  13. Buna am si eu o tableta samsung galaxy 10.1 si merge foarte greu cit la internet pe cartela SIM atit si pe wifi. Ajutatima va rog daca stie cineva ce pot face ca sa mearga bine?

    Răspunde

Lasă un comentariu