Din viața de la țară

Este duminică și lenevesc. Duminica este ziua în care mă odihnesc, recuperez din orele de somn pierdute în timpul săptămânii și stau pe net. Până la sfârșitul lunii septembrie am avut un program la serviciu mai deosebit. O săptămână schimbul unu, o săptămână schimbul doi. Nu este nimic anormal în a lucra în schimburi, ci … Citește mai mult

Cum se vede lumea prin monoclu

La începutul lunii septembrie au sosit mai multe produse pe care le-am cumpărat din China. Printre ele se află și un monoclu. Pentru cine nu știe, un monoclu este jumătate de binoclu. Încă nu am reușit să-mi dau seama care jumătate. 🙂 Monoclul achiziționat mărește de până la 16 ori și trebuie să-l țin destul … Citește mai mult

Blestemul acumulatorilor umflați

Știți că v-am spus despre tableta care s-a îngrășat ca porcul înainte de Crăciun, numai că a cam încurcat perioadele anului. Acum o să vă spun despre alt gadget al cărui acumulator a binevoit să se umfle. Am achiziționat un acumulator A+ Ultraslim de 2500 mAh acum câteva luni. Era ieftin și m-am gândit că … Citește mai mult

Toamna s-a instalat cu succes!

A sosit toamna. Nu de azi, nu de ieri, ci de mai multe zile. Deja toamna s-a instalat cu succes și culorile devin tot mai calde, iar zilele tot mai reci. Să ne bucurăm de culori și să lăsăm răceala pe seama bolnavilor.

Cum graba și informațiile prea puține pot strica un text foarte bun

Este luna octombrie și în acest moment se desfășoară SuperBlog 2016, o competiție de advertoriale și articole creative. După cum îi zice și numele, la această competiție participă bloggeri. Super bloggeri.

În primăvara anului 2015 am participat la ediția de primăvară a concursului, căci aveam timp și m-am gândit că oricum nu am nimic de pierdut. La prima probă am scris rapid un articol ce seamănă izbitor cu advertorialele acelea de pe bloguri pe care nu le citește nimeni. La al doilea însă, cerințele erau mai sofisticate și a necesitat să-mi pun imaginația la muncă (nu la întins mâna!), să dresez neuronii să facă sinapse și să fie treaba bună. Întregul articol a necesitat mai mult efort intelectual din partea mea, dar mi-a plăcut ce a ieșit. Din păcate, m-am depărtat mult de tema cerută din cauza „informării superficiale” despre ceea ce înseamnă o franciză. Chiar dacă exagerez când spun că era un articol foarte bun, graba mea l-a transformat într-unul fără sens.

Îmi amintesc cum la un test la limba română trebuia să scriu despre cât de important este ca un om să-și scrie biografia încă din timpul vieții. Știți voi, subiectul al II-lea de la BAC. Chiar dacă am scris un text argumentativ corect gramatical și cu idei ce se leagă una de cealaltă, e de neiertat faptul că am scris „bibliografie” în loc de „biografie”. Nu mi-o iert eu, că doamna profesoară m-a iertat. Cum să-și scrie cineva… bibliografia??

Un ultim exemplu de „dat în bară” din lipsă de informare este acest exemplu de plagiat pe care l-am dat chiar eu. Dacă citiți al doilea comentariu de la acel articol, veți afla că nu mă pricep la muzică. 🙂
Articolul despre care ziceam la început este acesta.

Cum era să-mi explodeze tableta

În ultima vreme am citit mai multe articole despre Samsung Note 7 și bateria care explodează. Fiind vorba despre Samsung, au rezolvat ei cumva problema, dar unii utilizatori susțin că telefoanele lor se încing și acum. În fine. Se pregătește lansarea telefonului Galaxy S8, telefon care ar trebui să mai spele din „păcatele” firmei coreene. … Citește mai mult