Adidași, pamperși, dero și altele

Stăteam și mă gândeam cum am ajuns să transformăm numele unor firme în substantive comune. De exemplu, adidași fac doar cei de la Adidas. Restul sunt pantofi sport. Pamperși fac doar cei de la Pampers. Restul fac scutece. Dero fac doar cei de la Dero. Restul produc detergent de rufe, fie că e lichid, solid, … Citește mai mult

Brățări luminoase fără leduri și acumulatori?

Nu știu cum se face că zilele acestea mi-am amintit de brățările luminoase pe care le aveam în copilărie, în preajma sărbătorilor de iarnă. Mie nu-mi plac și nu mi-au plăcut niciodată petardele, pocnitorile sau alte dispozitive zgomotoase folosite de sărbători. Însă îmi plac bețele acestea ce devin luminoase după ce le strângi bine în … Citește mai mult

Mi se rupe

În aceste zile grele, zile în care un virus gripal mai contagios de felul lui a ajuns subiect de discuție în toată lumea, vin și eu cu o problemă. Cu o mare problemă. Problema e că mi se rupe. Șiretul. De la pantofi. Fie că vorbim de pantofi sport, de pantofi eleganți, bocanci sau ghete, … Citește mai mult

De ce politica mă plictisește la maxim

S-a protestat. S-a schimbat prim-ministrul. S-a schimbat guvernul. În România se face multă politică. Foarte multă politică. La nivel local, dar mai ales la nivel național. Multă lume se visează în politică, în Consiliul Local, în Parlamentul European. Cred că din această cauză e Casa Poporului atât de mare. Altfel visezi pe un scaun, la … Citește mai mult