E.ON se teme să emită facturi

Au trecut multe luni de când tot trimit indexul de pe contorul de energie electrică. Mi-am făcut cont pe site-ul E.ON și scriu acolo indexul. Astfel nu am surpriza că-mi pun mai mulți kilowați… sau mai puțini. Ultima situație ar fi chiar mai problematică, căci la regularizare trebuie să plătești și din urmă.

Când merg și mă întorc de la serviciu trec prin fața casei unui bătrân mai curios. Nu are răbdare să primească factura prin poștă, ci mă întreabă dacă nu s-a emis factura. Și-i spun că nu.

Facturile autocitite se emit ca de obicei, undeva la mijlocul lunii. Celelalte, mai greu. Întâi apare 0 lei de plată în aplicație (și pe site), apoi primesc e-mail cu suma de plată, iar abia apoi se actualizează și în Myline E.ON.

Deja e a doua lună în care se întâmplă asta. Cumva, odată cu scandalul ăsta cu facturile umflate, E.ON încearcă să scape basma curată. Și probabil mai pun pe cineva să se uite peste estimările pe care le fac înainte de a emite facturile.

5 comentarii la „E.ON se teme să emită facturi”

Lasă un comentariu