Nu e prea târziu pentru Telekom Mobile să vină cu abonamente de 3 euro?

În ultima perioadă am scris mai mult despre telecom și despre ofertele operatorilor de telefonie mobilă. Cumva îmi place nișa aceasta, dar nu-i foarte multă acțiune aici. Observ că pe sfârșit de an toți operatorii au redus prețurile abonamentelor noi, abonamente încheiate în această perioadă, asta după ce prin primăvară și prin vară au mărit costurile tuturor abonamentelor.

Cam “de porc” această abordare, dacă mă întrebați pe mine. Plus că prețul redus cu care încearcă să atragă noi abonați într-o piață plină deja nu este garantat pentru 24 de luni. Iar asta nu doar la Telekom Mobile. Da, contractul îl semnezi pe 24 de luni, dar prețul se poate mări oricând cu motivul că “ne pare rău, dar s-au scumpit toate și trebuie să-ți scumpim și noi ție abonamentul”. Iar dacă scumpirea este stipulată în contract, gen că au voie să scumpească în funcție de rata inflației, nu poți rezilia în 30 de zile.

Nici la cartela preplătită lucrurile nu stau mai strălucit. Dacă acum câțiva ani aș fi avut de ales între cartelă și abonament, cu siguranță alegeam cartela. Acum însă, nici la cartelă nu mai e ce a fost. La 5 euro nu mai găsești nimic valabil 30 de zile. Corectați-mă dacă greșesc.

Cartele PrePay de la Orange mai reîncarc, deci știu care-i treaba. Persoanele care mă rugau să le reîncarc cartela lună de lună, ca să nu mai meargă la Pepco sau la Orange, le-am trecut pe YOXO. Momentan e cea mai bună variantă. Chiar dacă nu e perfectă, e perfectibilă (dacă există acest cuvânt).

La Vodafone și la Telekom Mobile e la fel. Lycamobile nu mai există în România, iar Digi a renunțat la cartelele preplătite. Benefito Mobile nu are rost să-l bag în discuție.

De ce întreb dacă nu-i prea târziu pentru Telekom Mobile? Pentru că rețeaua mobilă e de vânzare. La ultima licitație a ANCOM pentru frecvențe 5G nu au participat, își dezvoltă 5G pe ce au cumpărat în anii trecuți, iar Clever Media Network s-a arătat deja interesată în a cumpăra Telekom Mobile. Va fi acceptată tranzacția? Eu zic că da, iar dacă nu se va răzgândi niciuna dintre părți, aceasta se va concretiza. Vor păstra cei de la Clever Media Network prețurile de 3 euro pe lună pentru abonamentele încheiate fix în această perioadă? Asta rămâne de văzut…

Eu zic că abonamentele cu preț redus de la Telekom Mobile, Orange sau chiar și Vodafone, deși cei din urmă nu prea se feresc să scumpească, vor mai dăinui cât timp DIGI MOBIL nu va scumpi. Iaca că am făcut și-o rimă. Dacă DIGI MOBIL va scumpi toate abonamentele, toți își vor face curaj și vor scumpi, mai mult decât au făcut-o până acum.

14 comentarii la „Nu e prea târziu pentru Telekom Mobile să vină cu abonamente de 3 euro?”

  1. E si normal sa atraga clienti iar campania asta chiar da roade . Am vazut zielel trecute cozi in mai toate magazinele operatoriilor de telefonie mobila , operatori care se intrec in tot felul de oferte

    Răspunde
  2. Eu nu cred ca lumea cauta abonamente de 3 euro, eu cred ca lumea are nevoie de suport tehnic.. ceea ce cam toti operatorii in ultima perioada evita sa il ofere cum trebuie..

    Răspunde

Lasă un comentariu